24538

WHITLEY ALTIN ÖDÜLÜ AKD'NİN

DOĞA KORUMA OSCAR’I OLARAK BİLİNEN DÜNYANIN EN PRESTİJLİ ÇEVRE ÖDÜLÜ WHITLEY ALTIN ÖDÜLÜ TÜRKİYE'NİN

Londra: 18 Mayıs 2017 – İngiltere Prensesi Anne, bugün Kraliyet Coğrafya Derneği’nde yapılan özel törende, Uluslararası Whitley Doğa Koruma Altın Ödülünü, Akdeniz Koruma Derneği’inin Gökova Körfezinde yürüttüğü “Deniz Koruma Alanları Yönetimi Projesi” onuruna Zafer Kızılkaya’ya takdim etti. Proje Whitley Fund for Nature, Fauna Flora International, rahmetli işadamı Mustafa V. Koç ve Avrupa Birliği Bakanlığı Sivil Toplum Diyaloğu tarafından destekleniyor.

İnşaat Mühendisi. Sualtı fotoğrafçısı ve deniz araştırmacısı olan Zafer Kızılkaya aynı zamanda projenin yürütücüsü olan doğal yaşam alanlarının korunmasını ve tahrip edilen kıyı ekosistemlerinin iyileştirilmesini amaçlayan Akdeniz Koruma Derneği’nin de başkanlığını yapıyor. Whitley Altın Ödülü dünyada “Yeşil Oscar” olarak anılıyor. Aynı zamanda 2017 Whitley jürisine de davet edilen Kızılkaya, Whitley ödülüne başvuran 165 projeden finale kalan 6 başarılı projenin de seçiminde görev aldı. Ödül töreninde gösterilen projeyi tanıtan filmi Sör David Attenborough seslendirdi.

Özel Çevre Koruma Bölgesi olan Gökova Körfezi, içlerinde Akdeniz Fokları ve kum köpek balıklarının da bulunduğu çok sayıda önemli korunan türe ev sahipliği yapıyor. İçlerinde kadın balıkçıların da yer aldığı 200’e yakın kıyı balıkçısının geçimini sürdürdüğü Gökova Körfezi’nde, azalan balık stoklarının toparlanabilmesi ve hassas yumurtlama-çoğalma alanlarının korunabilmesi amacıyla 2010 yılında balıkçılığa kapalı altı deniz koruma alanı ilan edilmişti. Sürdürülebilir balıkçılık açısından büyük önem taşıyan bu alanların deniz koruculuğu sistemi ile Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Muğla İl Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü desteğinde korunması projenin çatısını oluşturuyor. 2012 yılında başlayan ve içerisinde yerel balıkçıların yer aldığı “Deniz Koruculuğu” sistemi ile korunan alanlardaki başarılı çalışmalar sonucu Zafer Kızılkaya 2013 yılında ilk Whitley Ödülünü kazanmıştı. Akdeniz Koruma Derneği’nin bölgede yürüttüğü bilimsel izleme çalışmalarının sonucunda korunan alanlar 2016 yılında Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü tarafından büyütüldü. Bölgedeki nesli tehdit altındaki türlerin korunmasına yönelik çabaların sonuçları ve bölgeye özel balıkçılık yönetimlerinin yerel balıkçılığın gelirlerini son beş yılda dört katına çıkarması Gökova Deniz Koruma Alanlarını Akdeniz’in en başarılı projesi haline getiriyor.

Zafer Kızılkaya Whitley Altın Ödülü’nün Gökova Körfezi örneğini Fethiye Körfezinde de tekrarlamak için başlayacak olan proje ve Gökova’deki çalışmaların devamı için kullanılacağını belirtiyor.

Prenses Anne yaptığı konuşmada, “Whitley Doğa Fonu’nun sırrı sıradışı korumacı liderleri ortaya çıkarmak. Dünyanın farklı yerlerinden gelen ve değişik geçmişlere sahip bu liderlerin ortak özellikleri, ülkelerindeki doğal yaşam ve yerel insanlar için gerçek anlamda bir değişiklik yaratabilmek adına verdikleri özverili ve kararlı mücadeledir. Buradaki Whitley ödülüne layık görülenler, kendi yerel halklarıyla yakın ilişki içerisinde, doğa-insan ilişkisinin yarattığı sorunları bilen ve bunlara pratik çözümler yaratırken, yerel insanları ve resmi yetkilileri işin içerisine katabilen ender yeteneklere sahip insanlardır. Gelin şunu kabul edelim, çoğumuz bu yetenekten yoksunuz, ama Whitley ödül sahipleri bu alanın uzmanları.”

Bu yıl Whitley Ödülleri’nin 24. Yıl Dönümü. 1994 yılında başlayan ilk ödüllerden bu yana gelişmekte olan ülkelerdeki doğa koruma liderlerine büyük destek veren Whitley Doğa Fonu, o zamandan bugüne yaklaşık  170  milyon İngiliz Sterlini fonu 70 den fazla ülkedeki doğa koruma projelerine ve 180 den fazla koruma liderine vermiştir.

Whitley Doğa Vakfı’nın mütevelli heyeti üyesi ünlü BBC belgesel yapımcısı ve sunucusu Sir David Attenborough, ödül 24. Yıl töreninin açılışında yaptığı konuşmada “24 yıldan bugüne, Whitley Ödülleri doğal yaşamı korumak konusunda büyük öncülük etmektedir. Vakfın belki de en önemli başarısı dünyanın en iyi koruma liderlerinin bu sayede kendi aralarında kurduğu artan iletişim olmuştur. Ödül sahiplerinin karşılaştığı sorunlar çok büyüktür, çözümler çeşitlidir ve birlikte ulaştıkları nokta gerçek anlamda küresel çözümlerdir.”