24538

Gönüllü ÜyelerimizBeyazıt GÜZELYAĞDÖKEN, beyazit guzelyagdoken, gönüllülerimiz, volunteers  

Beyazıt GÜZELYAĞDÖKEN

Lise Eğitimini İzmir Amerikan Kolejinde 2008 yılında tamamladıktan sonra, aynı yıl Ege Üniversitesi – Su Ürünleri Fakültesi, Su Ürünleri Mühendisliği Bölümüne girmeye hak kazanmıştır. Lisans tezi çalışmasını, Akdeniz Koruma Derneği bünyesinde yürütülen projelerinden biri olan “Geleneksel Balıkçılık Turizmi” üzerine, Doç. Dr. Vahdet Ünal'ın katkılarıyla  tamamlamıştır. Üniversite eğitimi boyunca bir çok sosyal alanda aktif olarak rol oynayan Güzelyağdöken'in, Tüplü Dalış ve Balık Avı halen başlıca ilgi alanları arasındadır. 

Su Ürünleri sektöründe çeşitli pozisyonlarda  görev aldıktan sonra kendisi finans alanına yönelmiştir ve 2015 yılında University of East Anglia - Norwich Business School, Masters of Business Administration (MBA) alanında yüksek öğrenimini İngiltere'de tamamlamıştır. 

Günümüzde finans sektöründe ki çalışmalarına Avrupa'da devam eden Güzelyağdöken, Akdeniz Koruma Derneği bünyesinde deniz canlılarırının ve yaşamının önemini kuvvetle takdir eden bir gönüllü olarak yer almaktadır.

Özlem KATISÖZ, ozlem katisoz, gönüllülerimiz, volunteers  

Özlem KATISÖZ

1981 yılında İzmir’de doğdu. 2003 yılında ODTÜ Şehir Planlama’dan lisans, 2009 yılında Birmingham Üniversitesi Kentsel ve Bölgesel Çalışmalar Merkezi’nden yüksek lisans derecesini aldı. Şu an UNDP ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ortak olarak yürüttüğü Türkiye’nin Deniz Koruma Alanları Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi’nde yerel saha sorumlusu olarak çalışıyor. Gökova’da yaşıyor. Yerel yönetimler, sürdürülebilirlik, doğa koruma ve yerel kalkınma, çalışmaktan keyif aldığı konular.

Sermin SARI, gönüllülerimiz, volunteers  

Sermin SARI

2007 yılında Samsun Anadolu Lisesini bitirdi. Ardından Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, Tekstil Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Eğitim hayatında mesleki ve sosyal alanda kendisini geliştirmesi, meraklı ve azimli yapısı onun hayatı boyunca doğaya ve doğal hayata önem vermesine ve bu özellikleri sebebiyle çevreyle alakalı olarak Sivil Toplum Kuruluşlarına yönelmesine sebep olmuştur. Tema gönüllüsü olarak birçok etkinliğe katılmıştır.

Lisans eğitiminde üniversiteye bağlı birçok toplulukta görev almış ve etkinliklerde aktif olarak görevler almıştır. Yamaç paraşütü eğitmenliği yanında sportif kaya tırmanışı da yapmıştır. Türkiye Otomobil Sporları Federasyonuna bağlı C sınıfı hakemlik sertifikasına sahiptir.
Akdeniz Koruma Derneği gönüllüsü olarak bundan sonraki bütün çalışmalarda görev almayı hedeflemektedir.

Ayşegül KOZAK, gönüllülerimiz, volunteers  

Ayşegül KOZAK

1989 yılında Denizli’de doğdu. 2011 yılında Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümünden mezun oldu. Aynı yıl Ege Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü’nde Hidrobiyoloji Ana Bilim dalında yüksek lisansa başladı ve Yüksek Lisans eğitimine devam etmektedir. Akdeniz Koruma Derneği Bünyesinde yürütülen ‘Balon Balığının (Lagocephalus sceleratus) etkilerinin ve alternatif değerlendirme Yöntemlerinin saptanması’ isimli projede çalışmaktadır. 

Sait AYTAR, sait_aytar, gönüllülerimiz, volunteers  

Sait AYTAR

1989 yılında İstanbul’da doğdu. 2014 yılında Ege Üniversitesi Fen Fakültesi  Zooloji Ağırlıklı Biyoloji Bölümünden mezun oldu. Lisans tezini “Yamanlar Dağı herpetofaunasının tespiti” üzerine yaptı. Agromey Gıda ve Yem Sanayi Ticaret A.Ş. kuruluşu bünyesinde balık parazitleri ve gıda mikrobiyoloji üzerine stajını tamamlamıştır. AKD bünyesinde yürütülen “Balon Balığı’ nın (Lagocephalus sceleratus) etkilerinin ve alternatif değerlendirme yöntemlerinin saptanması ” isimli projede gönüllü olarak çalışmıştır. Amatör fotoğrafçılık ve tüplü dalışla, ayrıca bisiklet ve mağarac sporuyla ilgilenmektedir. Ege Üniversitesi Mağara Araştırma Kolunda eğitmenlik yapmıştır.

vahdet ünal, gönüllülerimiz, volunteers

 

Vahdet ÜNAL

Ege Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü Su Ürünleri Bölümünde, balıkçılık ekonomisi ve yönetimi konusunda Yüksek Lisans ve Doktora yaptı. Sonraki yıllarda, İspanya’da Barselona Üniversitesi Ekonomi ve Ticari Bilimler Fakültesi’nde, Balıkçılık Ekonomisi ve Yönetimi konusunda ikinci bir Yüksek Lisans yaptı. 1994–2004 yılları arasında Ege Üniversitesi, Su Ürünleri Fakültesinde araştırma görevlisi olarak birçok araştırma projesinde ve derste görev aldı. 2001-2004 yılları arasında araştırma görevlisi temsilciliğinde bulundu. 2004 yılından beri aynı fakültede öğretim üyesi olarak çalışmakta ve çeşitli lisans ve lisansüstü dersleri yürütmektedir.

22 Şubat 2011 tarihinde Doçent unvanı alan Vahdet ÜNAL, 08.09.2011 tarihinde atanmış olduğu doçent kadrosuyla Avlama ve İşleme Teknolojisi Bölümünde çalışmalarına devam etmektedir. Çalışmaları balıkçılar ve balıkçılığın sosyo-ekonomik konuları üzerinedir. Bugüne kadar, yurt içi ve yurt dışındaki dergilerde ve sempozyum kitapçıklarında basılmış ellinin üzerinde makalesi bulunmaktadır. Uluslararası toplantılarda 30’dan fazla sunum yapmıştır. Yürütücü ya da araştırmacı olarak çalıştığı 20’den fazla ulusal ve uluslararası proje vardır. Şu ana kadar 1 adet doktora tezi 3 adet yüksek lisans tezi yönetmiştir. Dört adet kitapta yazar veya editör olarak yer almıştır.

Vahdet Ünal, 2011-2013 yılları arasında Su Ürünleri Fakültesi Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Komisyonu Başkanlığını yürütmüştür. 2009-2013 yılları arasında Dünya Gıda Örgütü (FAO), Akdeniz Genel Balıkçılık Konseyi (GFCM) altında yer alan Ekonomi ve Sosyal Bilimler Alt Komitesi (SCESS) Koordinatörlüğünü yürütmüştür. Birçok ülkede (Kanada, Hindistan, Almanya, İspanya, Libya, Malta, Yunanistan, Fas, İran, Karadağ, Mısır, Bulgaristan, Macaristan, Fransa, İtalya, Portekiz) akademik çalışma, toplantı ve eğitim programlarında bulundu.

İngilizce ve İspanyolca bilmektedir. Evli ve 2 kız babasıdır. Hobileri; seyahat, doğada yürüyüş ve gastronomidir.

derya yıldırım, gönüllülerimiz, volunteers

 

Derya YILDIRIM

2008 yılında Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü’nden mezun oldu. 2008-2010 yılları arasında Ege Üniversitesi Biyoloji Bölümü Hidrobiyoloji Anabilim Dalı’nda yüksek lisansını tamamladı.

Yüksek lisansı süresince Gökova Körfezi’nde Balıkçılığa Kapalı Deniz Koruma Alanları Oluşturulması Projesi (Sualtı Araştırmaları Derneği bünyesinde) koordinatörlüğünü yaptı. Bunun yanında çeşitli doğa koruma ve sosyal sorumluluk projelerinde yer aldı.

2010-2012 yıllarında “Tom ve Misha Mavi’ye Dönüş Projesi” kapsamında iki şişe burunlu yunusun tutsaklıktan kurtarılıp, doğal hayata adaptasyonu sürecinde rehabilitasyon çalışmasını yürüttü. (Born Free Foundation & Gökova Yelken Kulübü & Sualtı Araştırmaları Derneği)

Güncel olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve UNDP ortaklığında yürütülen Türkiye’nin Deniz ve Kıyı Koruma Alanları Sistemi’nin Güçlendirilmesi Projesi kapsamında, Gökova & Datça-Bozburun alanlarında Proje Saha Sorumlusu olarak görev alıyor. http://ege.academia.edu/ZDeryaYILDIRIM

huriye göncüoğlu, gönüllülerimiz, volunteers

 

Huriye GÖNCÜOĞLU

Ege Üniversitesi Su ürünleri Fakültesi’nden mezundur. Yüksek lisansını Ege Üniversitesi Fen Bilimleri Su Ürünleri Fakültesi’nde “Kadın Balıkçılar” üzerine yapmıştır. İspanya Barselona Üniversitesi Ekonomi ve Ticari Bilimler Fakültesi’nde Balıkçılık Ekonomisi ve Yönetimi konusunda tezsiz yüksek lisans da tamamlamıştır. Ege Üniversitesi Fen Bilimleri Su Ürünleri Fakültesi’nde “Küçük Ölçekli Balıkçılığın Ekonomik Etkinliği” üzerine doktorasına devam etmektedir. Faydalı olma, üretme ve keşfetme ihtiyacını mesleğini yaparak gidermektedir. Ulusal ve uluslararası bilimsel yayınlar ve projelere devam etmektedir.

orgül dikyar, gönüllülerimiz, volunteers  

Orgül DİKYAR

1980 yılında Nazilli’de doğdu. 2004 yılında Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İngilizce İktisat Bölümünden mezun oldu. Ardından Katholieke Universiteit Leuven’de Master öğrenimini tamamladı. Şu an Türk Telekom’da çalışmaktadır.

deniz karamanoğlu, gönüllülerimiz, volunteers  

Deniz KARAMANOĞLU 

1988-1993 seneleri arasında ailesi ile yelkenli tekneleriyle yaptıkları, 5 yıl süren dünya seyahati sırasında çok küçük yaşta yelken ve deniz ile tanıştı. Seyahatlerini tamamladıktan sonra ailesi ile beraber Gökova’ya yerleşti.

2002 yılında Gökova Yelken Kulübü’nün kurulması ile çocuklara yönelik yapılan yatılı yelken yaz okulunda verilen yelken eğitimlerinde eğitmenliği yapmaya başladı. Gökova Yelken Kulübü’nün yarış takımının da çeşitli sınıflarda antrenörlüğü görevini üstlendi ve halen baş antrenör ve vis komodorluk görevlerini devam ettirmekte.

2008 yılında University of Exeter: Bachelor of Science with Honours in Exercise and Sports Sciences (Fen Fakültesi Egzersiz ve Spor Bilimleri) bölümünden mezun oldu. Yelken sporu, centreboard klasmanında ,Laser sınıflarında yarışan sporcuların kondisyonunu geliştirmeye yönelik yöntemler & programlar üzerine bitime tezi yazdı.

Üniversite sonrasında Gökova’ya geri dönüp, yelken eğitmenlik faaliyetlerine devam etti. Bunları yanı sıra Gökova civarındaki çeşitli çevre ve hayvan koruma organizasyonlarında görev aldı. Ülke çapında ve özellikle de civar köylerdeki çocuk ve gençlere yelken öğretmek, doğayı sevdirmek, deniz bilinci kazandırmak üzerine çalışmalarına devam ediyor.

Yoğun çalışma temposundan zaman bulabildiği zaman, köpekleri ile vakit geçirmeyi ve özellikle doğa sporları yapmayı seviyor. Yelkenli tekne ile uzun seyahatler yapmak, Dünya’yı gezmek, yeni yerler keşfetmek hobileri ve hayalleri arasında yer alıyor. İngilizce bilmekte, İspanyolcayı da öğrenmektedir.

‘Çözümün bir parçası değilsen problemin bir parçasısındır.’ sözünü geçerliliğine inanır.

melis kaşık, gönüllülerimiz, volunteers  

Melis KAŞIK


İzmir Atatürk Lisesi’nde lise öğrenimini tamamladıktan sonra Ege Üniversitesi Biyoloji Bölümünde eğitimini sürdürmektedir. Ege Sualtı Topluluğunda aktif olarak dalış yaptı. Hayvanları çok sever. Farklı türlerde evcil hayvanı vardır. Başta Deniz olmak üzere doğayla çok ilgilidir. Fotoğraf çekmeyi ve yüzmeyi çok sever. 13 yıldır modern dans ve baleyle aktif olarak ilgilenmektedir.

Kardelen yetişmiş, gönüllülerimiz, volunteers  

Kardelen YETİŞMİŞ 

1995 yılında Kıbrıs'ta doğdu. Lise eğitimini Kıbrıs'ta Türk Maarif Koleji'nde tamamladıktan sonra 2013 yılında EGE Üniversitesi Biyoloji Bölümünde lisans eğitimine başladı ve lisans eğitimine hala devam etmektedir. EGE Üniversitesi Sualtı Topluluğuna bağlı olarak tüplü dalış eğtimi aldı ve dalmaya devam etmektedir. Hayvanlara ve denize karşı oldukça ilgiliyim. 2014 yılında yapılan Let's Do It Akdeniz! projesi kapsamında sualtı temizliğine katılmıştır.

Ebru adakan, gönüllülerimiz, volunteers  

Ebru ADAKAN 

1994 yılında İngiltere’de doğdu. Lefkoşa Türk Lisesinde eğitimini tamamladıktan sonra 2012 yılında  Ege Ünüversitesi Biyoloji Bölümünde lisans eğitimine başladı ve hala devam etmektedir. 2013 yılında Ege Ünüversitesi Sualtı Topluluğunda tüplü dalış eğitimi aldı ve aktif olarak dalış yapmaya devam ediyor. Çevreye ve denize karşı oldukça ilgisi vardır. 2014 yılında yapılan "Let’s Do It" ismindeki geniş kapsamlı çevre temizliği etkinliğne katıldı. Aktif olarak halkla ilişkiler koordinatör yardımcısı olarak görev alıyor.

esra öztürk, gönüllülerimiz, volunteers  

Esra ÖZTÜRK 

1985 yılında Sakarya’da doğdu. 2008 yılında Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü’nden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Hidrobiyoloji Anabilim Dalı’nda 2010 yılında tamamlayarak aynı yıl doktora eğitimine başladı. Esra Öztürk şu an Hidrobiyoloji Anabilim Dalı’nda araştırma görevlisi olarak görev yapmakta ve doktora çalışmalarına devam etmektedir.
 

umut uyan, gönüllülerimiz, volunteers

 

Umut UYAN

1985 yılında Samsun’da doğdu. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Su Ürünleri bölümünde ön lisans, 2013 yılında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Su Ürünleri Mühendisliği bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Lisans tezini “Türkiye’deki Deniz Kaplumbağalarının Yayılış Alanları” üzerine yaptı. Şuan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Su Ürünleri Mühendisliği bölümünde yüksek lisans eğitimine devam etmektedir. 

Eğitimini süresince Fjord Marin Sanayi ve Ticaret A.Ş bünyesinde balık çiftliklerinde, Ekolojik Araştırmalar Derneği (EKAD) bünyesinde “Gökova ÖÇKB’de Belirlenen Balıkçılığa Kısıtlı Alanlar ile Datça- Bozburun ÖÇKB’deki Selimiye ve Orhaniye Koylarında Balık Popülasyonlarının İzlenmesi” ve “Belek Kumsalındaki Deniz Kaplumbağaları (Caretta caretta, Chelonia mydas) ve Nil Kaplumbağası (Trionyx triunguis) popülasyonlarının Korunması ve İzlenmesi” projelerinde stajlarını tamamladı. 

Altı dönem EKAD’ın “Belek Kumsalındaki Deniz Kaplumbağaları (Caretta caretta, Chelonia mydas) ve Nil Kaplumbağası (Trionyx triunguis) popülasyonlarının Korunması ve İzlenmesi” projesinde gönüllü, saha sorumlusu ve proje asistanı olarak, bir dönem de Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi (DEKAMER)’ de “Dalyan Özel Çevre Koruma Bölgesi, Dalyan (İztuzu) Kumsal Alanında 2013 Yılı İçin Deniz Kaplumbağası (Caretta caretta, Chelonia mydas) ve Nil Kaplumbağası (Trionyx triunguis) Popülasyonlarının Korunması ve İzlenmesi” projesinde gönüllü olarak çalıştı. Ayrıca Hacettepe Üniversitesi’nin “Hassas ve İstila Edilmiş Bir Habitatta Yaşayan Kritik Düzeyde Tehlike Altındaki Endemik Dişli Sazancığın (Aphanius transgrediens) Korunması” projesinde saha asistanı,  Avrupa Birliği Gençlik Hareketliliği Programı bünyesinde hazırlanan “ Kızılot Kumsalında, Deniz Kaplumbağaları (Caretta caretta, Chelonia mydas) Popülasyonlarının Korunması” projesinde saha sorumlusu ve sosyal aktiviteler koordinatörü olarak çalıştı.0

Akdeniz Koruma Derneği bünyesinde “Hayalet Ağ Avcıları” projesinde ve halen devam etmekte olan “Geleneksel Balıkçılık Turizmi (Pesca Turismo)” ve “Gökova Özel Çevre Koruma Alanı İçinde Yer Alan Balıkçılığa Kapalı Deniz Koruma Alanlarının Korunma Etkinliğinin Arttırılması” projelerinde gönüllü olarak çalışmakta bir taraftan da  Akdeniz Koruma Derneği’nin Halkla İlişkiler Grubu tarafından her ay hazırlanan bültenin editörlüğünü yapmaktadır.
 

Boğaçhan burak erkan, gönüllülerimiz, volunteers

 

Boğaçhan Burak ERKAN

1988 yılında Bursa’da doğdu. Lise eğitimini Bursa Erkek Lisesi’nde tamamladıktan sonra, 2009’da Kocaeli Üniversitesi Su Ürünleri bölümünde ön lisansı tamamladı. 2010 yılında Ege Üniversitesi Su Ürünleri Mühendisliği bölümünde lisans eğitimine başladı ve son sınıf öğrencisi olarak devam etmektedir.

Su sporlarına merakı olan Boğaçhan Burak ERKAN yüzme, su topu ve aletli dalış (SCUBA) sporları ile amatör olarak ilgilenmektedir. 2012 yılında Türkiye genelinde yapılan Koç Fest Üniversite Spor Oyunlarında, Ege Üniversitesini Su Topu dalında temsil etmiştir aynı zamanda fakülte yüzme takımında 2011'den beri aktif olarak yer almaktadır.
 

mazhar güneş kükey, gönüllülerimiz, volunteers

 

Mazhar Güneş KÜKEY

15 Nisan 1991'de Samsun'da doğdu. Altı yıldır İzmir - Karşıyaka'da yaşamakta. Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nde Sosyoloji Bölümü'nde öğrenim görmekte. Muğla İztuzu'ndaki Dekamer'de gönüllülükle tanıştı ve altı yıldır öğrenci kulüpleri, dernekler, sivil toplum ve gönüllülük alanında aktif bir şekilde yer almakta. Yıllardır su sporlarıyla uğraşmakta ve denizlerin korunması adına bir çok projede yer aldı. İki senedir Akdeniz Koruma Derneği, aynı zamanda halkla ilişkiler çalışma grubunun da bir üyesi.