Akdeniz Keşiş Foku Popülasyonun ve Yaşam Alanlarının Değerlendirilmesi Projesi

Akdeniz havzasına endemik olan Akdeniz keşiş foku (Monachus monachus), Dünya Doğayı Koruma Birliği’nin (IUCN) yayınladığı Kırmızı Listeye göre nesli tehlike altındaki deniz memelilerinden.
Akdeniz keşiş fokunun (Monachus monachus) yaşam alanlarından olan Gökova Özel Çevre Koruma (ÖÇK) Bölgesi ve Hisarönü Körfezi’nde yürüttüğümüz proje ile; yılın hangi döneminde, ne sıklıkla ve hangi kıyı mağaralarını üreme ve dinlenme için kullandığını belirlenmeyi ve kıyı mağaralarını kullanan bireyleri tanımlamayı hedefliyoruz. Bunun için türün yaşadığı kıyı mağaralarının tespit edilmesi ve bu mağaraların fotokapan kameralar ile izlenmesi konularında çalışıyoruz. Aynı zamanda, Akdeniz keşiş fokuna yönelik farkındalığın artması için iletişim ve eğitim çalışmaları yürütüyoruz. Proje, bu türün Gökova ÖÇK Bölgesi ve Hisarönü Körfezi’ndeki yaşamı hakkında daha fazla bilgi edinilmesini sağlayacağı gibi bölgedeki planlama çalışmalarına kaynak niteliğinde eylem önerilerinin ortaya konmasını da sağlayacak.
Akdeniz Keşiş Foku Popülasyonun ve Yaşam Alanlarının Değerlendirilmesi Projesi, Zoological Society of London (ZSL)-EDGE ve Prens Bernhard Doğa Vakfı tarafından destekleniyor.