Fark Yaratanlar: Akdeniz Koruma Derneği

Sabancı Vakfı’nın toplumsal gelişmeye katkıda bulunan “sıra dışı kişilerin olağanüstü öykülerini” anlattığı “Fark Yaratanlar” programına, Derneğimiz Gökova Körfezi’nde sürdürdüğü Deniz Koruculuğu Projesi ile konuk olmuştur. 21 Haziran 2018 günü yapılan kapanış toplantısına, Derneğimizi temsilen Yönetim Kurulu Başkanımız Syn. Zafer Kızılkaya ve Yönetim Kurulu Üyemiz Syn. Vahit Alan katılmıştır.

Akdeniz Koruma Derneği, Gökova’da balıkçılığın canlanmasına ve sürdürülebilirliğine katkı sağlamak amacı ile deniz korucularımızla, yasa dışı avcılığı takip ediyor, bilgilendirme yapıyor, yasağa uyulmadığında ilgili kamu kurumları ile iş birliği içinde çalışıyoruz. Derneğimiz ayrıca, balıkçılığa kapalı alanların geliştirilmesine katkı sağlamak amacıyla, Denizel Habitat Restorasyonu çalışmaları, Akdeniz Keşiş Foku ve Kum Köpekbalığı gibi hassas türlerin izlenmesi ve korunmasına yönelik projeleri de Gökova Körfezi içerisinde yürütmektedir.

Tüm dünyaya model olabilecek projemiz başladığı günden itibaren, Gökova Körfezi’nde biyolojik çeşitliliğin artığı gözlenmiştir. Avrupa Birliği Ortak Balıkçılık Politikası’na uygun kalite standartlarında balıkçılık yapılmaya başlandı. Bu çalışmalar sonrasında Gökova’da balıkçılık geliri %400 arttı.

Hem sürdürülebilir bir çevre için hem de Akdeniz’in biyolojik zenginliğinin korunması için kocaman bir fark yaratmamızda destek olan tüm üye ve gönüllülerimize desteklerinden dolayı teşekkür ederiz.