Kum Köpekbalığı Koruma Ve İzleme Projesi

Kum köpekbalığı (Carcharhinus plumbeus) dünyadaki en büyük kıyısal köpekbalığı türleri arasında yer alıyor. Boyunun bir buçuk metre civarında olduğu ve ortalama yirmi üç yıl kadar yaşadığı biliniyor.
Uzun ömürlü olmasına rağmen av baskısı ve düşük doğurganlık oranlarından dolayı hassas türlerden. Uluslararası Doğayı Koruma Birliği (IUCN) tarafından yayınlanan ve türlerin tehdit sınıflarını gösteren kırmızı listede, kum köpekbalığının küresel dağılımı “Hassas (VU)” ve Akdeniz Havzası’ndaki dağılımı ise “Tehlikede (EN)” kategorisinde yer alıyor.
Atlas Okyanusu ve Indo-Pasifik Okyanuslarında dağılım gösteren Kum köpekbalığının, Akdeniz Havzasındaki üreme alanlarından birini de Gökova Körfezindeki Boncuk Koyu oluşturuyor. Boncuk Koyu, bu nedenle 2010 yılında Gökova Körfezinde ilan edilen altı “Balıkçılığa Kapalı Alandan” biri oldu.  Kum köpekbalığı, ülkemizde avlanması yasak olan türlerden olmasına ragmen, bazen hedef dışı tür olarak bir çok av aracına takılıp ıskarta olarak ayrılıyor.
Kum köpekbalığı, büyük cüssesili olmasına rağmen ılımlı bir tür ve insanlara saldırdığı yönünde bir vaka kaydı bulunmuyor. Boncuk Koyu’nda 2013 yılından bu yana Kum Köpekbalığı Koruma ve İzleme Projesini yürütüyoruz. Yılın farklı dönemlerinde gerçekleştirilen sualtı dalışlarında türün birey sayısını ve görülme sıklığını araştırıyoruz. Bunun yanı sıra; Deniz Korucu Sistemi ile Boncuk Koyu hergün denetleyip yasa dışı faaliyetler konusunda ilgili kamu kurumlarına bilgi veriyoruz..
Proje, Conservation Leadership Programme, Fauna & Flora International ve Global Yatırım Ortaklığı tarafından destekleniyor.