24538

Bilinen, Yaşayan Denizlerin En Eskisidir Akdeniz“Dünyanın ortasındaki deniz” anlamına gelir İngilizce karşılığı. Binlerce yıldır sunduğu biyolojik zenginliklerle insanlık modern uygarlığın temellerini Akdeniz kıyılarında kurmuştur. Dünyanın ilk tiyatroları, modern toplum hayatının kurallarının temelleri ve demokrasi bu kıyılarda ortaya çıkmıştır. 2200 yıllık bir tarih süreci içerisinde insan baskısının bu kadar yoğun olduğu başka hiçbir deniz veya okyanus olmamıştır.

Aşırı avcılıktan, kıyısal gelişime, doğal yaşam alanlarının yok edilmesinden kirliliğe, istilacı türlerden küresel ısınmaya kadar çok sayıda tehdit Akdeniz’in tarihsel biyolojik zenginliğini değiştirmiştir. Akdeniz ciddi bir kuşatma altındadır.

Akdeniz Koruma Derneği, Akdeniz ekosistemindeki doğal alanların korunması ve tahrip edilen alanların iyileştirilmesi amacıyla yola çıkmıştır. Akdeniz Koruma Derneği benzer konularda küresel ölçekte yapılan koruma çalışmalarının önemli bir parçası olmayı hedeflemekte ve yapılan diğer çalışmaları desteklemektedir.Dünyayı hiç bir kurumun tek başına koruması mümkün değildir.Akdeniz Koruma Derneği, aynı amaçlar doğrultusunda her türlü yapıcı kurumsal işbirliğine önem vermektedir.Akdeniz Koruma Derneği, Akdeniz’in ekosistem servislerinin sürdürülebilirliği için “Deniz Koruma Alanları”nın sayısının ve büyüklüğünün artırılmasını temel çalışma konularından birisi olarak belirlemiştir. Şu an itibarıyla Akdeniz’de balıkçılığa kapalı korunan alanların oranı Akdeniz’in %1’inden daha azdır.Derneğimiz Akdeniz’in sürdürülebilir biyolojik zenginliğine geri kavuşabilmesi için, bu rakamın Akdeniz genelinde %20’ye çıkarılması gerektiğine inanmaktadır.